Még tavasszal a névnapomra kaptam egy tésztakészítő gépet. Sosem szoktam kérni semmit, ez most kivételes alkalom volt, éreztem már előre, hogy hasznos lesz ez a kis gép nekünk.
Sok mindenre allergiások vagyunk, ez már tény. Ha próbálok olyan termékeket vásárolni ami tutira nem allergizál akkor azok meg nagyon drágák. Ez is tény. Plusz egyre jobban azt érzem, hogy jobb ha én készítem el a hozzávalókat is, mert akkor csak kevesebb lesz benne az “E” betű, vagyis az ilyen-olyan tartósítószer. És mivel allergiások is vagyunk a búzára igy az sem mindegy, hogy egy-egy termék milyen gluténmentes lisztből készül.
Vásároltam jól záródó dobozokat, gondoltam azokat feltöltöm, hogyha hirtelen kellene az a tészta, akkor legyen mihez nyúlni. Ettől függetlenül szeretem frissen készíteni a tésztát, erről irtam már többször is. A blog bal oldalán fent találjátok a keresőt, oda ha beírjátok, hogy tészta, akkor egyből megtalálhatjátok az ide vonatkozó bejegyzéseket, vagy nézzétek meg ezt a bejegyzést, bár itt másik liszt van és tettem bele utifümaghéjat, de utóbb ugy gondolom, hogy erre nincs szükség.
Mai szösszenet, hogy szembe jött ez az online cikk a Nosalty oldaláról, ahol azt nézték meg, hogy olcsóbb-e otthon készíteni a tésztákat, vagy inkább a boltban éri meg vásárolni. A vizsgált lisztek természetesen nem gluténmentesek, de mint tudjuk a gluténmentes lisztek többször annyiba kerülnek, mint a sima társai, a cikkben lévő megállapításokat meglehet többszörözni és simán látszik, hogy naná, hogy megéri otthon tésztát készíteni. Mert hát igen, a gluténmentes kész tészták ára is többszörösei a sima lisztből készült tésztákhoz képest.
Most M-es méretű tojásaim voltak itthon, ehhez leirom gyorsan a legegyszerűbb receptet amiből az alábbi tészták készültek. Bár többnyire Schar liszteket használok a konyhában, valami miatt az ebből készült tésztát a fiam pocakja nem bírja. Kipróbáltam a Doves Farm univerzális lisztjét, azzal semmi gondja.
Az alábbi mennyiségű tésztához 10 db tojást és 1 kg Doves Farm univerzális lisztjét használtam fel.
Hozzávalók:
- 100 gramm gluténmentes liszt
- 1 db M-es tojás
Elkészítés:
A gépbe tettem a lisztet, majd elindítottam. A tojást felvertem és a gép tetején lévő adagolóba öntöttem. A tésztának morzsalékosnak kell lennie a gépben, ha ragacsos akkor kell hozzá tenni 1 evőkanál lisztet. (Majd a poszt alá a kommentbe felteszem a videot, hogy milyennek kell lennie.) Pár perc után már nyomná is ki a tésztát a gép, de én ilyenkor megállítom, hagyom pihenni, majd 5-10 perc múlva újra elindítom, újra átforgatja a gép a benne lévő keveréket és már jön is kifelé a friss tészta. (Kommentbe ezeket a videokat is megtalálhatjátok majd.)
Most, mivel azért készítettem a tésztákat, mert elakartam tenni, igy a kész tésztákat az aszaló gép egy-egy fiókjára tettem, alájuk száraz kéztörlőt, hogy száradás után se potyogjanak majd ki.
Miután mindet elkészítettem lezártam a tetejét, elindítottam az aszaló gépet. Az én gépemen nincs hőfok, nem tudom megmondani sajnos, hogy hány fokon száríthatta a tésztákat. De 3-4 óra alatt meg is volt.
Közben a gépből kiszedtem az összes megmaradt lisztet, enyhén vizes kézzel összegyúrtam, ebből készült pásztor tarhonya, ennek elkészítéséről már itt irtam egyszer még júniusban.
Szétszedtem a részeket, hagytam hűlni a megszáradt tésztákat, majd jól záródó dobozokba tettem.
A tésztás oldalon megosztottam a kis munkámat. Volt aki kérdezte, hogy nem fog-e törni az igy szárított tészta ha megfőzöm. Akkor mondtam, hogy nem tudom, ez volt az első alkalom, hogy tárolásra készítettem. Tegnap a vasárnapi ebédhez főztem ki tésztát. Sajnos képet nem tudok mutatni, de a cérnametélt nagyjából ugyan olyan volt mint az üvegben, nem tört pici darabokra. Jó lesz ez. 😃